Specyfikacja techniczna przygotowania materiałów do druku

1. Materiały do produkcji poligraficznej powinny być przygotowane w postaci plików kompozytowych w formacie PDF. Przyjmujemy również pliki: EPS – wszystkie teksty zamienione na krzywe bądź załączone czcionki, CDR – wszystkie teksty zamienione na krzywe bądź załączone czcionki.

2. W nazwie pliku nie wolno umieszczać znaków narodowych (np.polskich„Ą, ą”), oraz znaków specjalnych (*, $, @, /, !, itp.). Dopuszczalne jest tylko zastosowanie znaków alfanumerycznych ASCII oraz znaku podkreślenia„_”.

3. Generując pliki należy robić to w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Nie należy dodawać profili do plików wyjściowych ani też do elementów składowych pracy (np. bitmapy). Total Ink Limit (TIL) nie może przekraczać 330-340 % nafarbienia dla papierów powlekanych, 280-290 % dla papierów offsetowych. Kolory dodatkowe (Pantone) używane w pracy powinny być zdefiniowane w bibliotekach Pantone.

4. Wielkość czcionek dla tekstów:
– 4 pkt. – w jednym kolorze na białym tle,
– 8 pkt. – dla tekstu białego na tle kolorowym,
– 8 pkt. – dla teksty z triady (cmyk).

5. Nadruki, zalewki, podlewki:
Teksty pisane czcionkami powyżej 14 pkt. należy zalewkować (trapping). Ustawienia zalewek i nadruków (overprint) zadane przez ZAMAWIAJĄCEGO są nadrzędne. Zalecana wielkość zalewki 0,08 mm. W przypadku nakładania białego tekstu na tło składające się z CMYK-a, gdzie czarny jest 100 % należy wykonać podlewkę nieco większą w pozostałych separacjach (CMY) w stosunku do wielkości podlewki z K.

6. Oprawa zeszytowa/wnętrza:
– plik PDF może zostać wygenerowany bez znaczników cięcia lub ze znacznikami cięcia, ale z uwzględnieniem offsetu (przesunięcia) 3-4mm.
– wymagany spad – min. 3 mm dookoła strony – również od wewnętrznej (grzbietowej). Spad musi być większy w związku z zastosowaniem technologii Creepa (wciągania stron, czyli wypychaniu arkuszy środkowych w stosunku do arkuszy zewnętrznych) o wartość creepa. Im grubszy papier oraz większa ilość stron tym większe wypychania.
– marginesy wnętrza: wewnętrzny (grzbietowy) – dla ważnych elementów graficznych lub napisów-10 mm, pozostałe (góra, dół, zewnętrzny) – dla ważnych elementów graficznych (np. pagina, register) –5 mm.
– ilustracje rozkładówkowe (przechodzące ze„strony na stronę”) – minimalna wielkość obszaru przeniesienia to 10 mm.
– ze względu na estetykę druku i tolerancje procesów falcowania i oprawy nie należy umieszczać jednego wiersza tekstu o małym stopniu pisma na sąsiadujących kolumnach, ponadto niedopuszczalne jest dzielenie tekstu między kolumnami w połowie wyrazu.

7. Parametry plików produkcyjnych:
– rozdzielczość zdjęć (obrazów kolorowych i w skali szarości) zawartych w plikach cyfrowych: minimalna: 250 dpi, optymalna 300 dpi, maksymalna 450 dpi.
– wszystkie elementy graficzne strony muszą być przygotowane w przestrzeni barwnej CMYK. Elementy graficzne i zdjęcia przygotowane w innych przestrzeniach barwnych (np. RGB) są automatycznie odrzucane lub konwertowane do przestrzeni CMYK, na prośbę Klienta, ale drukowane po akceptacji.
– wszystkie kolory dodatkowe (spot colors, np. Pantone), nie wyszczególnione w zamówieniu, zostaną skonwertowane do kolorów procesowych.
– wszystkie kolory dodatkowe (np. Pantone) oraz lakiery wybiórcze muszą być wyszczególnione w zamówieniu i oznaczone w pliku. ZAMAWIAJĄCY powinien poinformować WYKONAWCĘ o potrzebie zamówienia farby Pantone na min. 48h przed terminem zwolnienia materiałów wyjściowych do druku.
– w celu uzyskania większej głębi czarnych apli i uniknięcia przesiewania należy kolor czarny przygotować z 4 kolorów. Zalecane składowe to C 40, M 40, Y 40, K 100 dla papierów powlekanych.
– pliki powinny zawierać osadzone fonty (skonwertowane na krzywe).
– w przypadku gdy publikacja będzie miała zastosowany wykrojnik lub lakier wybiórczy należy zaznaczyć go w pracy dodatkowym kolorem (spot color) z atrybutem nadrukowania tła (overprint).
– wykrojnik należy przygotować jako obrys (stroke) oraz rozróżnić linie noża, bigu czy perforacji. Minimalne odległości między liniami (nożami, bigami) to 3 mm.
– maska na lakier powinna być obiektem wektorowym o 100 % nasyceniu.
– w przypadku procesu klejenia należy zrobić wybranie w miejscu planowanego nakładania kleju.
– każda strona powinna posiadać symetryczne spady o wielkości co najmniej 3mm ze wszystkich stron.
– minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż 1 kolorem lub w kontrze wynosi: dla krojów jednoelementowych 8 pt., dla krojów dwuelementowych 10 pt.
– linie wykonane w kontrze lub w więcej niż jednym kolorze powinny mieć grubość nie mniejszą niż 0,5 pt.
– czarne teksty o wielkości mniejszej lub równej 24 pt.na kolorowym tle powinny być nadrukowane na tło (overprint)
– czarne teksty powyżej 24 pt.powinny zostać wykonane z 4 kolorów C 40 M 40, Y 40 i K100.
– czarne teksty na kolorach metalicznych, nie są nadrukowywane, należy zastosować wybranie (knockout) z podlewką K lub CMYK w stronę koloru spotowego. Wszystkie elementy graficzne nadrukowywane na kolory spotowe (np. cień) również muszą być wybrane i będą analogicznie zalewkowane.
– kolejność stron w pliku musi odpowiadać kolejności stron w pracy. O ile praca zawiera puste strony (vacat), to koniecznie zaznaczyć w programie, żeby drukował też puste strony. Jeżeli nie ma takiej możliwości, prosimy o czytelną informację gdzie te strony występują.

8. Druki z poprzednich edycji nie stanowią wzoru kolorystycznego, mogą stanowić jedynie punkt odniesienia dla Maszynisty offsetowego.

9. Na kolorystykę ma również wpływ uszlachetnianie produktu typu: lakier UV, lakier dyspersyjny, folia błysk/matt.

WYKONAWCA KAŻDORAZOWO WERYFIKUJE POPRAWNOŚĆ PRZEKAZANYCH PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO MATERIAŁÓW, JEDNAK NIE GWARANTUJE, IŻ WSZYSTKIE BŁĘDY I NIEZGODNOŚĆI W STOSUNKU DO POWYŻSZEJ SPECYFIKACJI ZOSTANĄ ZAUWAŻONE